Instrukcja obsługi i pielęgnacja

Szybkowary Fissler są zaawansowane technicznie, proste w obsłudze i łatwe do czyszczenia. Aby móc długo z nich korzystać, należy zawsze przestrzegać instrukcji obsługi i pielęgnacji.

Instrukcje obsługi

Tutaj możesz pobrać najnowsze instrukcje obsługi oraz pielęgnacji w formacie PDF.
Jeśli masz starszy model skontaktuj się z Obsługą Klienta.

FAQ

Zobacz wszystkie / Ukryj wszystkie

fold faq

Jak i gdzie znajdę części zamienne do szybkowaru?

Instrukcja obsługi mówi, które części zapasowe szybkowaru są dostępne. Wszystkie części zamienne są dostępne w sklepach oferujących produkty marki Fissler lub bezpośrednio w dziale obsługi klienta Fissler.

fold faq

Czy mój samowar wymaga konserwacji?

Wszystkie uszczelki zużywają się naturalnie. Stąd, powinny być zastąpione po około 400 "użyciach" lub najpóźniej po dwóch latach.

fold faq

Dla jakich rodzajów kuchenek mój szybkowar jest odpowiedni?

Szybkowary marki Fissler są odpowiednie dla wszystkich rodzajów kuchenek, także  kuchenek indukcyjnych.

fold faq

Jak czyści się szybkowar?

Główny zawór kontroli, uchwyt od pokrywki oraz gumowa uszczelka muszą być czyszczone ręcznie. Garnek oraz pokrywka (bez głównego zaworu kontroli, uchwytu oraz gumowej uszczelki) są dostosowane do zmywarek do naczyń.

fold faq

Jaka jest różnica pomiędzy monitorowaniem światłowym a konwencjonalnym?

Monitorowanie gotowania konwencjonalnego wskazuje wyłącznie dojście do ustawienia pierwszego lub drugiego stopnia. Nowe, opatentowane monitorowanie światłowe wskazuje, kiedy należy zredukować ciepło, kiedy poziom gotowania został osiągnięty oraz kiedy temperatura w garnku jest zbyt wysoka. Nie ma znaczenia, które ustawienie zostało wybrane.

fold faq

Kiedy zaczynam mierzyć czas gotowania?

Wskazany czas gotowania zaczyna się tak szybko jak ustawienie, które wybrałeś zostało osiągnięte, tj. wtedy, gdy zielony pierścień staje się widoczny.

fold faq

Jak stwierdzić, jaki rodzaj żywności gotować przy odpowiednim ustawieniu i jak długo?

Generalnie, warzywa i ryby gotowane są przy ustawieniu pierwszego stopnia, natomiast mięso, ziemniaki, zupy i podobne rodzaje żywności, przy ustawieniu drugiego stopnia. Standardowy czas gotowania kończy się około połowy ustawienia pierwszego stopnia oraz w 1/3 ustawienia drugiego. Jednakże, dokładny czas gotowania zawsze zależy od wielkości i jakości żywności. Instrukcja obsługi  Twojego szybkowaru oraz zakres usług tej strony zawierają informacje o różnych strefach strefach gotowania.

fold faq

Do czego używam opcji parowania?

Używamy tej opcji, na przykład, do szczególnie wrażliwych rodzajów żywności (z bardzo krótkim okresem gotowania), czy do dań, które próbowane są od czasu do czasu podczas gotowania, lub również do których dodaje się przyprawy na sam koniec. Ogólnie mówiąc, szybkowar z opcją parowania może być użyty jak zwykły garnek do gotowania.

fold faq

Co oznaczają ,regulowane ustawienia'?

Regulowane ustawienia oznaczają to, że szybkowar reguluje temperaturę automatycznie. Przykładowo, jeśli wybrałeś ustawienie pierwszego stopnia i temperatura wewnątrz garnka wzrasta do 110 °C, kontrolka gotowania staje się czerwona i zawór do gotowania zaczyna wypuszczać parę. To nakłada limit na wysokość temperatury, nawet jeśli ustawiłeś tą opcję zbyt późno.  

fold faq

Do czego służą poszczególne ustawienia?

Delikatne ustawienie (pierwszego stopnia) ze swoją stosunkowo niską temperaturą (około 110 °C) jest idealne dla wrażliwego rodzaju żywności, takiego jak ryby czy warzywa. Ustawienie szybkie (drugiego stopnia) posiada temperaturę około 116 °C i służy do przyrządzania dań mięsnych, potrawek oraz tym podobnych rodzajów żywności.

fold faq

Jaki typ dodatkowego wyposażenia jest dostępny i do czego jest używany?

Szeroki zakres dodatkowego wyposażenia pozwala  w pełni skorzystać z wielu możliwości jakie oferuje Twój szybkowar:      

 • wkładki: możesz użyć wstawek do gotowania na parze (wkładka dziurkowana), rozmrażania mocno zamrożonej żywności (wkładka dziurkowana lub zwykła), wyciskania soku z owoców (wkładka dziurkowana lub zwykła) czy przygotowywania kilku dań w jednym czasie (różne wkładki ustawione piętrowo),
 • dodatkowa pokrywka: z dodatkową pokrywką możesz użyć swojego szybkowaru  jak zwykły garnek lub patelnię,
 • wkładka do patelni: przekształca szybkowar  w głęboką patelnię, by nadać kuchni więcej różnorodności.
fold faq

Jakiego rozmiaru szybkowaru potrzebuję?

Ogólne rekomendacje to:                                    

 • 1-2 osoby > 2,5 l                                              
 • 2-3 osoby > 3,5 l / 4,5 l                                       
 • 3-4 osoby > 6,0 l                                              
 • 4-5 osób > 8,0 l                                                
 • 5 osób lub więcej > 10,0 l
fold faq

Na co powinno się uważać podczas gotowania w szybkowarze?

Wszelkie instrukcje dotyczące szybkowaru  zawarte są w instrukcji obsługi. Streszczenie pięciu najważniejszych rzeczy do zapamiętania znajduje się poniżej:                                           

 • pamiętaj, by nalać minimalną ilość cieczy, co konieczne jest do wytworzenia procesu parowania (oznaczenie ,min'),                                               
 • napełniaj szybkowar do najwyżej 2/3 jego pojemności. Przygotowując pieniste dania szybkowar może być napełniony tylko do połowy,      
 • nie używaj siły, by otworzyć szybkowar. Najpierw, pozwól pianie całkowicie wyparować, lekko potrząśnij i wtedy otwórz,                                    
 • nie modyfikuj garnka, powłoki, uchwytów czy zaworów,                                                              
 • wymieniaj uszczelki regularnie. Używaj wyłącznie oryginalnych części firmy Fissler.
fold faq

A co jeśli chodzi o przypadki eksplozji szybkowarów?

Naturalnie szybkowar gotuje pod ciśnieniem, lecz nie ma powodów do obaw, gdyż nowoczesne szybkowary firmy Fissler posiadają różnorodne elementy ochronne, które funkcjonują w pełni automatycznie. Przykładowo, ciśnienie wytwarza się tylko wtedy, gdy szybkowar  jest odpowiednio zamknięty. Ponadto, ciśnienie jest automatycznie ograniczone, i garnek może być otwarty  tylko wtedy, gdy ciśnienie zostaje ograniczone do zera. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, by czyścić szybkowar  regularnie i konserwować go tak jak opisano w książeczce instruktażowej.

fold faq

Czy są jakieś rodzaje żywności, które nie powinny być gotowane w szybkowarze?

Sok jabłkowy i kompoty nie powinny być przygotowywane w szybkowarze, gdyż powstają bąble, które mogą rozsadzić otwarcie. Dlatego podczas gotowania pienistych dań, napełniaj garnek tylko do połowy. Najpierw usuń pianę z zupy w jeszcze otwartym garnku.

fold faq

Czy w szybkowarze można przyrządzić inne dania niż gulasz czy ziemniaki?

Ogólnie mówiąc, używając szybkowaru możemy stosować prawie wszystkie metody gotowania. Można gotować bądź dusić potrawy, gotować na parze (używając wkładki), opiekać i smażyć (bez pokrywki), lecz także odmrażać, wygotowywać czy odcedzać (używając wkładek).

fold faq

Jaka jest różnica pomiędzy szybkowarem a zwykłym garnkiem?

Wyższa temperatura w szybkowarze  redukuje czas gotowania nawet o 70% w porównaniu do zwykłego garnka. To pozwolą zaoszczędzić 50% energii. Dzięki odprowadzaniu powietrza atmosferycznego oraz krótkiemu czasowi gotowania, żywność jest przygotowywana w bardzo delikatny sposób. Witaminy, minerały oraz smak zachowują się lepiej, kolory pozostają trwałe a smak jest intensywny.

fold faq

Gdzie można dostać części zamienne do szybkowaru?

W firmie JUROB Jerzy Konecki tel. +48 606 286 146 będącej Reprezentantem Fissler Polska oraz w określonych sklepach, które posiadają produkty firmy Fissler, w określonych działach w centrach handlowych czy w centralnym Dziale Obsługi Klienta Fissler.

fold faq

Czy można zamówić części zamienne bezpośrednio?

Tak. W Centralnym Dziale Obsługi Klienta Fissler:  Fissler GmbH, Abt. Kundendienst, Harald-Fissler-Str. 10, D-55768 Hoppstädten-Weiersbach, Germany, Tel.: +49 (0) 6781 / 403-556.

fold faq

Które szybkowary nadają się do kuchenki indukcyjnej?

Wszystkie nowe szybkowary firmy Fissler są kompatybilne z kuchenką indukcyjną. Wskazuje to również znak umieszczony na podstawie szybkowaru. Jeśli na znaku widnieje napis "CookStar" lub "Induction" szybkowar może być użyty na kuchniach indukcyjnych.

fold faq

Na moim szybkowarze znajdują się plamy. Co mogę zrobić?

Zwykle są to przebarwienia, które powstają ze związków znajdujących się w wodzie absorbowanych do ,warstwy pasywnej' stali nierdzewnej. Płyny do zmywania, które zawierają duże ilości krzemianów i fosforanów mogą również spowodować przebarwienia na stali nierdzewnej. Dodawanie soli do wody, która jeszcze nie osiągnęła stopnia wrzenia, może pozostawić ślady kryształów solnych na dnie garnka. Sól reaguje wtedy ze stalą nierdzewną, formując małe, białe kropki na dnie garnka. Przebarwienia mogą powstać, gdy spód garnka zostanie umieszczony na palniku, który został uprzednio włączony. Przebarwienia te można łatwo usunąć używając płynu do czyszczenia stali nierdzewnej firmy Fissler.

fold faq

Mój szybkowar nie działa. Co mogę zrobić?

Zapoznaj się z rozdziałem 10 (,,Pytania i odpowiedzi dotyczące szybkowarów''), który znajduje się w instrukcji użytkowania, bądź zapytaj o pomoc w detalicznym punkcie obsługi klienta firmy Fissler czy w określonym dziale w centrum handlowym. Centralny Dział Obsługi Klienta Fissler będzie również służył pomocą.

fold faq

Czy można zamówić w pełni wyposażony szybkowar?

W pełni wyposażone szybkowary oraz pokrywki mogą być zamówione u określonego partnera.

fold faq

Czy szybkowary mogą być umieszczane w zmywarce do naczyń?

Sam garnek może być umieszczony w zmywarce. Jednakże trzeba pamiętać, by gumowa uszczelka została odłączona od pokrywki. Uchwyty od pokrywki muszą być odłączone od ,magic comfort' a główny zawór kontrolny od Vitavit Royal.

fold faq

Jak długo trwa gwarancja na szybkowar i jak długo części zamienne objęte są gwarancją?

Fissler przyznaje 3-letnią gwarancję na wszystkie indywidualne części (wyłączając części, które się zużywają, takie jak: gumowa uszczelka, pierścienie, osłony podstawy zaworu oraz silikonowe membrany). Gwarancja zostanie anulowana przy nieodpowiednim użyciu i nie dotyczy zaledwie zauważalnych śladów zużycia. Fissler gwarantuje, że wszystkie funkcjonalne części, od gumowej uszczelki aż po kompletny uchwyt do pokrywki, mogą być zakupione do 10 lat.

fold faq

Do czego służą wkładki?

Wkładki mogą być użyte: do gotowania na parze (wkładka perforowana), rozmrażania zamrożonej żywności (wkładka dziurkowana lub zwykła), wyciskania soku z owoców (wkładka dziurkowana na zwykłej) czy przygotowywania kilku dań w jednym czasie (różne wkładki ustawione piętrowo).

fold faq

Mam problem z gotowaniem gulaszu i innych dań, które muszą być zagęszczone. Wszystko się przypala. Co robię źle?

Gulasz musi ponownie się zagotować i być zamieszany przed ponownym zamknięciem pokrywki. Potrawa powinna zgęstnieć dopiero na końcu gotowania.
Kontakt

Czy masz jakieś pytania, sugestie lub życzenia w odniesieniu do naszych produktów? Dział Obsługi Klienta Fissler z przyjemnością pomoże.

» kontakt

Znajdź Partnera

Szukasz sprzedawcy produktów Fissler? Tutaj znajdziesz adresy sklepów Fissler w Polsce.


» znajdź partnera