SEZON NA SZPARAGI

Najważniejsze, co należy pamiętać o szparagach to: muszą być świeże i muszą być gotowane delikatnie. Można bardzo łatwo sprawdzić jakość. Wystarczy przetrzeć kilka o siebie, jeśli piszczą, są świeże. Sprawdź, czy końcówki nie są wysuszone i czy wychodzi odrobina wilgoci, gdy są one lekko wciśnięte. Wtedy są doskonałe.

 

Co to są szparagi?

spargel teaser 1 02

Szparagi - słowo pochodzi z greki i łaciny - należy do rodziny liliowatych. Jest to wieloletnia roślina, z której tylko podkładki (kłącza) pozostają głęboko pod ziemią w okresie zimowym. Każdej wiosny, pędy kiełkują w górę i są ponownie zbierane lub ścinane, gdy mają około 20 cm wysokości. W zależności od regionu i pogody, sezon na szparagi zaczyna się od marca do połowy kwietnia i tradycyjnie kończy się 24 czerwca, Dzień Przesilenia Letniego.

Jak kupić szparagi?

Spargel 2 02

Szparagi dzieli się na różne kategorie jakości. Ma to zapewnić określoną jakość oraz ułatwienić  ich zakup.
Kategorie UE Jakość produktu:
Extra - 12 mm, włócznie przy głowie szczelnie zamknięte
HK I - 10 mm, włócznie dobrze wykształcone; barwy światła
HK II - 8 mm, włócznie słabiej  wykształcone, bardziej zabarwione

Gotowanie szparagów

Pierwsze szparagi powinny być wypłukane w zimnej wodzie, aby usunąć piasek z pędów. Przed gotowaniem białe szparagi muszą być obrane w dół. Dla zielonych szparagów, wystarczy obrać dolną część w jednej trzeciej. Następnie około 1-2 cm od zdrewniałych końców może zostać odcięta. łodyga może być szybko i łatwo obrana za pomocą obieraczki do ziemniaków linii magic - czy jesteś lewo czy prawo ręczny.http://www.fissler.com/en/products/kitchen_accessories/lines/magic/magic_product_detail/product/p_magic_potato_peeler-2.html


Jeżeli szparagi są dojrzałe muszą być gotowane w dużej ilości wody z niewielkim dodatkiem soli, cukru oraz soku z cytryny i masła. Białe lub fioletowe szparagi powinny być gotowane przez 15-20 minut, w zależności od grubości pędów, natomiast zielone szparagi są  gotowe w 10-15 minut. Aby sprawdzić, czy szparagi są gotowe należy przekłuć koniec ostrzem noża. Szparagi powinny być miękkie , choć nadal powinny sprawiać pewien opór. Szparagi można gotować albo w pozycji pionowej lub leżącej. Garnek do gotowania szparagów z kolekcji orginal pro collection® doskonale nadaje się do gotowania ich pionowo. Jego szczególny układ filtra podpiera szparagi podczas ich gotowania tak, że nie mogą się poruszać zbyt gwałtownie a delikatne główki nie zostają zerwane. Kiedy warzywa są gotowe, można je łatwo wyjąć z wstawki garnka a woda jest szybko odsączana. Jeśli wolisz przygotować szparagi w pozycji poziomej, można również delikatnie gotować je , wiosną na przykład w szybkowarze magic edition  o pojemności 7,1 l, który oferuje mnóstwo miejsca na pędy. Tutaj także, wkładka do szybkowaru sprawia, że łatwo jest usunąć gotowe warzywa i odlać wodę. Ponadto pokrywka ze stali nierdzewnej jest doskonałym talerzem, a nawet może być w tym celu podgrzana.

 

Przy okazji, jeśli zdecydujesz się na klasyczne odmiany, podanie szparagów z młodymi ziemniakami i sosem holenderskim stożkowa patelnia z kolekcji orginal pro collection® jest idealna do ubijania masła do sosu.Przechowywanie szparagów

 

Aby przechowywać szparagi, upewnij się, że są przykryte i przechowywane w chłodnym miejscu. Po zawinięciu w wilgotną ściereczkę i umieszczeniu w lodówce, świeże szparagi można przechowywać przez 2 do 3 dni. Zielone szparagi powinny być przechowywane w pozycji pionowej, stojąc w wodzie.

Szparagi - pyszne, niskokaloryczne i zdrowe

 

Ponieważ szparagi to ponad 90 procent wody, mają tylko około 20 kalorii na 100 g. Oprócz kwasu szparagowego, szparagi zawierają również sole potasu, fosforu, i olejki eteryczne, które mają działanie moczopędne i stymulują czynność nerek. Zawierają również wiele witamin: A, B1, B2, C, E i kwas foliowy.

 

Produkt dla Ciebie

original-profi collection® asparaguas pot

Niezbędne dla miłośników szparagów.

» więcej

Przepis dla Ciebie

Putenrouladen auf gebratenem Spargel

Roladki z indyka na smażonych szparagach.

» wiecej
Kontakt

Czy masz jakieś pytania, sugestie lub życzenia w odniesieniu do naszych produktów? Dział Obsługi Klienta Fissler z przyjemnością pomoże.

» kontakt

Znajdź Partnera

Szukasz sprzedawcy produktów Fissler? Tutaj znajdziesz adresy sklepów Fissler w Polsce.


» znajdź partnera